Co to jest pompa ciepła? Warianty jak i również ceny instalacji

От Бисери на глупостта
Направо към навигацията Направо към търсенето

Pompki ciepła są jednym z najoszczędniejszych, najbardziej efektywnych i ekologicznych rodzajów uzyskania ciepłej nawadniania użytkowej oraz ocieplania domu. Rosnąca sława tych urządzeń spowodowana jest nie jedynie coraz większą troską Polaków o otoczenie naturalne, ale również rosnącymi cenami takich paliw jak węgiel, olej opałowy, lub gaz. Niekwestionowaną korzyścią pompy ciepła wydaje się także jej niski koszt eksploatacji, luksus użytkowania oraz sposobność korzystania z różnych postaci dofinansowania do pomp ciepła.


Czym jest android pompa ciepła?

Coraz to więcej osób szukając ekologicznego i taniego w eksploatacji nagrzewania decyduje się dzięki zastosowanie pompy ciepła, która nie tylko zapewni niskie koszty ogrzewania, ale również będzie bezawaryjnie manipulować przez kilkadziesiąt latek. Pompa ciepła to sprawne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, nawadniania lub gruntu), która przy udziale prądu, przekształcana jest w energię wykorzystywaną w następnej kolejności do ogrzewania posiadłości, wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w trakcie upałów. Z tego też powodu, urządzenia tego nie zaakceptować można traktować jako prostego odpowiednika kotła. Pompa ciepła jest składnikiem większego systemu, jaki składa się spośród trzech następujących części:

- źródła dolnego – źródła dolnego, czyli z obszaru, z którego system pobiera energię (może nim być teren, powietrze lub woda);

- samej pompki – która czerpie ciepło z sąsiedztwa i zmienia ją na użyteczną odmianę;

- źródła górnego – czyli aplikacji grzewczej w budynku. Najczęściej to grzanie płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, ścienne i sufitowe), rzadziej natomiast tradycyjne grzejniki, z którymi współpracować może wysokotemperaturowa pompa ciepła.


Pompy ciepła dzięki temu, iż wykorzystują energię wraz z OZE, są nieodłącznym elementem każdego pasywnego i niskoenergetycznego mieszkaniu. Zanim jednak wyposażenia te stały się konkurencyjnym i przyciągającym źródłem ciepła, nad ich technologią pracowało kilka pokoleń wyśmienitych naukowców. Historia pomp ciepła sięga aż dwie stówy lat. W 1824 roku Francuz Nicolas Sadi Carnot jako pierwszy zwrócił atencję na tek krok, że inwencja mechaniczna może stanowić w całości zamieniona na ciepło, jakkolwiek ciepło tylko po trosze może być zamienione w energię mechaniczną (teorię tę wspaniałą obecnie jako II zasada termodynamiki udoskonalił Rudolf Julius Emanuel Clausius).


Swój udział w historię pomp ciepła wniósł także William Thompson (aka Lord Kelvin) – stwórca skali Kelvina i Albert Einstein i Leo Szilard. Tobie ostatni uzyskali w 1930 roku patent dotyczący urządzenia chłodniczego, które miało szansę przekazywania ciepła wraz z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o temperaturze wyższej. Za zakupach grupowych właśnie patencie oparta jest technologia absorpcyjnych pomp ciepła. Instalacje Hydrauliczne


Pompa ciepła – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Nim jednak pierwsze pompki ciepła zastosowano do ogrzewania pomieszczeń musiało upłynąć jeszcze dużo lat. Okres rozkwitu tej technologii przypadł na lata 1919-1950, teraz bowiem pompki ciepła do nagrzewania pomieszczeń i nawadniania użytkowej, przeszły koncepcję od pierwszych prototypów do efektywnych oraz opłacalnych ekonomicznie sprzętów grzewczych.


Pompę ciepła często podaje się jako alternatywę na rzecz ogrzewania elektrycznego, lotnego, czy olejowego. W końcu, aż dwie trzecie kosztów utrzymania budynku związane istnieją z jego ogrzewaniem, a niskie koszty eksploatacji, to główny czynnik, który umożliwia atrakcyjność takiego rodzaju ogrzewania. Pompy gorąca doskonale sprawdzą się zarówno w starym, jakim sposobem i nowym mieszkaniu. Co ważne, są one wykorzystane zarówno w budynkach 1 rodzinnych, jak i po budownictwie wielorodzinnym, komunalnym, czy przemysłowym.


Dzięki przestrzeni ostatnich paru lat ceny pomp ciepła znacznie spadły. Zostały przez to rywalizacją dla kotłów, które to wymagają ciągłego dozoru i dokładania paliwa. W Polsce bowiem nadal dominują najprostsze kotły zasypowe na węgiel (bez podajnika), znajdujące się głównym źródłem smogu. Ponadto, dla dużej liczby ich użytkowników problematyczny jest sezon niezaangażowany. Ponieważ palenie po tym czasie tylko dla podgrzewania c. w. u. wydaje się niewygodne, a przy kotle z podajnikiem mało ekonomiczne jak i również uciążliwe dla środowiska (więcej paliwa pochłania utrzymanie żaru aniżeli samo podgrzanie wody). W nawiązaniu z czymże, właściciele kotłów węglowych poza sezonem grzewczym często podgrzewają wodę grzałką elektryczną.


Wszystkie te problemy rozwiązać można stosując pompy ciepła, które na rzecz ich posiadaczy oznaczają wiele korzyści, po tym coś więcej niż te związane z ogromną oszczędnością, ale i także czystością, wygodą i bezpieczeństwem. Pompy ciepła istnieją bowiem bezobsługowe (jedyne co trzeba sprawić, to ustawić odpowiednią temperaturę). Zaś całą resztę zrobi automatyka, która samodzielnie wybierze parametry działania, tak aby nie tylko został osiągnięty zamierzony efekt (w istot określonej temperatury), lecz także odbyło się to jak najmniejszym kosztem. Co zasadnicze, pomieszczenie z pompą ciepła można wykorzystać w niemal jakikolwiek sposób, ponieważ manipuluje ona całkowicie schludno, inaczej niż w przypadku kotłów dzięki paliwo stałe, dokąd jednak mieszkańcy mają kontakt z dymem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami (jedynym ograniczeniem może okazać się tutaj tylko głośność urządzenia).


Kolejną korzyścią jest to, że nie potrzebujemy składu opału, ani całej infrastruktury związanej z gromadzeniem i przetwarzaniem zwykłych paliw (co wymagałoby dodatkowego miejsca na posesji i po budynku). Pompę gorąca można również użyć w budynkach modernizowanych, które nie mają komina, określonego rodzaju wentylacji, czy nawiewu powietrza. Decydując się na jej instalację nie musimy poddawać się z obecnego ocieplania kotłem gazowym, olejowym czy na benzyna stałe. Ponieważ pompa ciepła może współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Dodatkowo, jest pani tania w korzystania z i niekłopotliwa po montażu. Pozwala w znacznym stopniu zredukować koszty ogrzewania, gdyż energia, z której korzysta pochodzi wraz z źródeł odnawialnych. Przyjazne środowisku są również czynniki chłodzące, które mieszczą się w wymiennikach, są one albowiem w pełni biodegradowalne i nieszkodliwe na rzecz środowiska. Reasumując zatem, pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących oszczędność, nieskazitelność i wygodę, zaś także tych, na rzecz których ważne jest dobro naszej planety.


Przykładowe zastosowanie pomp ciepła

Pompy ciepła przez ostatnie dziesięciolecia zmieniły się z łatwych prototypów używanych wyłącznie do ogrzewania pokoi w zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają szersze zastosowanie:

- pompa ciepła do ogrzewania budynku – może stać się pani jedynym źródłem aż do ogrzewania budynku lub współpracować z kotłem gazowym, olejowym albo na paliwo porządne, kominkiem z płaszczem wodnym czy panelami fotowoltaicznymi;

- pompa ciepła do c. w. u. – pompa ciepła, poza centralnym ogrzewaniem, może służyć także do podgrzewania wody użytkowej. W zależności od zastosowanego rodzaju może ona ogrzewać dom i tworzyć ciepłą wodę albo funkcje te są rozdzielone;

- pompa ciepła w chłodzeniu – wyróżnia się więcej niż jeden tryby chłodzenia pompą ciepła – pasywne i aktywne. Przy czym pierwszy z tych propozycji odbywa się poprzez systemy płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe, sufitowe oraz ścienne), drugi czynny natomiast – obok wykorzystaniu klimakonwektorów do pompy ciepła. W obiektach przemysłowych oraz komercyjnych wykorzystuje się natomiast nagrzewnice oddechowe;

- pompy ciepła w klimatyzacji – pompy ciepła powietrze/powietrze i powietrze/woda bardzo dobrze sprawdzają się także w klimatyzacji, owocnie współpracując z systemem wentylacji;

- pompy ciepła do basenu – pompy ciepła znajdują zastosowanie również w domach z basenami. Ta wyspecjalizowana grupa urządzeń wyśmienicie sprawdza się przy ich ogrzewaniu od momentu wiosny do wiosny;

- pompy gorąca w rolnictwie – pompy ciepła mają na polu szerokie wykorzystanie, zwłaszcza wtedy, gdy są wykorzystane w układzie alternatywnym (zarówno do celów grzewczych oraz chłodniczych) i gdy istnieje sposobność wykorzystania ciepła odpadowego.


Pompa ciepła to narzędzie cieszące się raz za razem większą popularnością

Dziś już co trzecia część dom w Szwajcarii wyposażony jest po pompę ciepła. Także w Polsce, radują się one w minionym czasie ogromnym zaciekawieniem. Jak wynika ponieważ z raportu Polskiej Organizacji Rozwoju Inżynierii Pomp Ciepła, jedynie od 2011 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda na terytorium polski wzrosła do 2021 roku ponad 50-krotnie, zaś od 2017 roku aż 10-krotnie.


Co ciekawe, katalogów sprzedaż przypadająca na mieszkańca Polski po 2021 roku była większa niż w sytuacji dwóch kluczowych zbytów tych ekologicznych urządzeń grzewczych w Polsce, mianowicie w Obszernej Brytanii i przy Niemczech. Sprzedaż pomp ciepła w 2021 roku, w całej Unii Europejskiej przekroczyła cyfrę 2 mln egzemplarzy, w Polsce jakkolwiek sprzedano w tym czasie blisko 93. 000 pomp ciepła (łącznie z pompami gorąca do przygotowania gorącej wody użytkowej). Natomiast największe wzrosty ich sprzedaży osiągnięto po segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda, kórych sprzedaż wyniosła wówczas 79. 000 sztuk. Stanowiło to wzrost na temat 88 proc. względem wyniku sprzedaży spośród 2020 roku (więcej na ten temat w naszym raporcie: Rynek pomp ciepła przy Polsce 2021).